Duch Vánoc 2020

9½ Ducha Vánoc 2020 proběhne virtuálně během celého adventu!!!

Letošní Duch Vánoc neproběhne v jeden den na jednom tajném místě v Praze, jak bylo doposud zvykem, ale zcela mimořádně ve virtuálním prostoru od prvního prosincového dne až do Štědrého večera.

Přihlaste se na Ducha Vánoc 2020

Počet týmů není omezen. Hlásit se můžete kdykoli, ale pozor, že samotná akce začíná 1. prosince. Seznam přihlášených týmů

Vstoupit do hry (pokud jste již přihlášeni)

Aktuální informace na facebookové stránce

Termín: od 1. 12. 2020 do 24. 12. 2020

Jak to celé bude probíhat? Zde na webových stránkách Ducha Vánoc a také ve facebookové skupině Ducha Vánoc (kam budete pozváni v přihlášce), budete od 1. prosince postupně nacházet vánoční úkoly, dalo by se říci až výzvy, na jejichž splnění budete mít obvykle 2 až 3 dny. Úkoly budete moct plnit nejen z tepla svého domova, ale i venku, např. v nedalekém lese či parku. Ve facebookové skupině pak budete průběžně sdílet, jak si váš tým vedl při plnění úkolů a jak byl kreativní. Do hry se letos tak bude moct zapojit kdokoliv a odkudkoliv, tj. z každého koutu České republiky i světa, pokud vyluští zadání v českém jazyce :-).

Tým: Počet osob v týmu je letos výjimečně neomezený, můžete v něm být sami nebo ve dvou, jako rodina nebo ve skupince přátel. Při sestavování týmu myslete na všechna aktuální omezení, a tedy si složte tým tak, abyste vánoční úkoly mohli plnit v rámci jedné domácnosti nebo s přáteli z blízkého okolí anebo i virtuálně přes různé online konference.

Důležitá podmínka pro týmy: Ve svém týmu byste měli mít alespoň jednoho člena, který má aktivní profil na Facebooku. Proč je to nutné? Abyste se mohli virtuálně potkávat se všemi přihlášenými týmy a prokazovat se Duchovi Vánoc, jak jste si vedli při plnění jednotlivých vánočních výzev. Že máte problém se sdílením věcí na sociálních sítích? Tomu rozumíme, ale co budete na facebookové stránce Ducha Vánoc sdílet, je jen a jen na vás, hranice si nastavujete sami ve svém týmu.

Cena: Záleží jen a jen na vašich finančních možnostech a vztahu každého účastníka/poutníka k Duchovi Vánoc…

Po přihlášení vašeho týmu i/nebo v průběhu celé hry zašlete svůj dar za sebe nebo celý svůj tým v libovolné výši na sbírkový účet organizace LORM z.s.: 43-8709380297/0100. Jako variabilní symbol uveďte 301, do poznámky nezapomeňte vložit jméno vašeho týmu!!! Pokud si budete přát poslat potvrzení o daru, stačí napsat Petře Zimermanové na info@lorm.cz.

Co je to za akci? „Putování Prahou za Duchem Vánoc“ je charitativní zážitková lehce šifrovací hra, která má za sebou 9 úspěšných ročníků.

Co je smyslem? Smyslem letošního Ducha Vánoc je se potkávat alespoň na dálku a vnášet si do současné nelehké doby navzájem trochu lehkosti, hravosti, humoru a pospolitosti, ať už virtuálně nebo v rámci rodiny, týmu či místní komunity. A tradičně přispět na dobrou věc na sociální služby pro hluchoslepé.

Kdo hru pořádá a ve prospěch koho? Akci pořádají dobrovolníci ze sdružení Velký vůz, z.s. a výtěžek z celé akce je darován organizaci LORM z.s. na projekty pro hluchoslepé klienty.

Organizátoři: Filip Kábrt, Oldřiška Kábrtová, Pája Kluzáková, Míša Kudová, Lucka Zdráhalová, Petra Zimermanová

Proč 9 ½ Ducha Vánoc? Protože v pořadí 10. jubilejní ročník bychom rádi uspořádali se vším všudy a s velkou parádou v prosinci 2021, bude-li to možné…

Inspirace: Při tvorbě letošního Ducha jsme se inspirovali Výzvami ze soví klece od Instruktorů Brno. Podívat se na ně můžete na https://www.facebook.com/vyzvyzesoviklece.

Koho ta hra napadla a kde? Nápad na „šifrovačku bez šifer“ napadl v říjnu 2011 Lucku Gurtlerovou (Popelkovou) s Terkou Malou (Kořínkovou) na těžce šifrovací městské hře Paralaxa. Děvčata se se svým nápadem svěřila u vína/piva v jedné z pražských hospod Páje Kluzákové, Pája k nápadu přihodila smysluplnost hry pro hluchoslepé z organizace LORM, a za pár týdnů byl na světě 1. ročník „Putování“ :-)!

OTÁZKY A ODPOVĚDI K 9½ DUCHOVI VÁNOC 2020

 

Kdy, kde a jak celá hra letos proběhne?

 • V úterý 1. prosince v 15:00 naleznete zde na webu i ve facebookové skupině Ducha Vánoc první vánoční výzvu.
 • Na její splnění a sdílení ve facebookové skupině budete mít 2 dny.
 • Po splnění úkolu zde najdete další vánoční výzvu atd.
 • Na splnění jednotlivých výzev budete mít obvykle 2 až 3 dny do další vánoční výzvy.
 • Těšit se můžete i na pár bonusů, celá hra poběží až do Štědrého večera.
 • Vánoční úkoly budete moci plnit z tepla svých domovů nebo v blízkém okolí (parku, lese).
 • S tím, jak se vám dařilo každou výzvu splnit, se budete Duchovi Vánoc i ostatním týmům chlubit ve FB skupině, kde se budete i virtuálně potkávat s ostatními týmy.
 • Plnění jednotlivých výzev bude zcela dobrovolné.
 • Pokud budete na splnění některých výzev potřebovat více času, nic se neděje. Hlavně žádný předvánoční stres :-)!

Jak to bude s přihlašováním týmů? Kolik nás může být v týmu?

 • Přihlašování týmů do hry se spustí v pátek 27. listopadu 2020 v 17:00 zde na webovkách Ducha Vánoc.
 • Do hry se můžete přihlásit jako jednotlivec nebo tým, a to odkudkoliv! To znamená z každého koutu ČR i světa, tedy pokud vyluštíte zadání v českém jazyce :-).
 • Počet osob v týmu bude jen a jen na vás! Hry se můžete zúčastnit sami nebo ve dvou nebo s kamarády nebo jako rodina anebo několik rodin a kamarádů dohromady…
 • Při sestavování týmu myslete na všechna aktuální omezení, a tedy si složte tým tak, abyste vánoční výzvy mohli plnit v rámci jedné domácnosti nebo s přáteli z blízkého okolí anebo i virtuálně přes různé online konference.
 • Při přihlašování po vás Duch Vánoc bude potřebovat jen 4 jednoduché věci: název vašeho týmu, počet členů vašeho týmu, e-mail na jednoho ze členů vašeho týmu a zda si budete chtít zakoupit magnetky k letošnímu ročníku a kolik magnetek za tým.

Můžu se přihlásit, když už hra běží?

 • Ano, do hry se můžete zapojit kdykoliv v průběhu hry.
 • Stačí přihlásit váš tým vyplněním online formuláře a můžete začít plnit jednotlivé vánoční výzvy i se zpožděním…

Co když nikdo v týmu nemá vytvořený účet na Facebooku?

 • Pak si prosím najděte do svého týmu někoho, kdo profil na Facebooku má.
 • Případně si vytvořte na Facebooku profil s názvem vašeho týmu :-)!
 • Facebook je jedna z nejrozšířenějších sociálních sítí používaná napříč generacemi, a proto Duch Vánoc vybral právě Facebook, abyste se mohli alespoň virtuálně potkávat se všemi přihlášenými týmy a prokazovat se Duchovi Vánoc, jak jste si vedli při plnění jednotlivých vánočních výzev.
 • Že máte problém se sdílením věcí na sociálních sítích? Tomu rozumíme, ale co budete na facebookové stránce/události k akci sdílet, je jen a jen na vás. Hranice si nastavte sami ve svém týmu.

Bude i letošní ročník charitativní?

 • Ano, tradičně svojí účastí podpoříte sociální služby pro hluchoslepé klienty z organizace LORM z.s.
 • Po přihlášení vašeho týmu i/nebo v průběhu celé hry budete moci zaslat svůj dar za sebe nebo celý svůj tým v libovolné výši na sbírkový účet organizace LORMu: 43-8709380297/0100
 • Jako variabilní symbol uveďte 301, do poznámky nezapomeňte vložit jméno vašeho týmu!!!
 • Pokud si budete přát poslat potvrzení o daru, stačí napsat Petře Zimermanové na info@lorm.cz.

© Velký Vůz, z.s. 2019