faq

Netvařte se pořád jako nějaká skvělá korporace a řekněte mi polopatě, co to má všecko znamenat.
Matrix je šifrovací závod. To znamená, že hlavní část závodu tvoří luštění šifer. Výsledek šifry většinou budete potřebovat, abyste věděli, kam postupovat dál.
Matrix je týmový závod. Závodíte v týmech o 3-5 lidech. Garantujeme vám, že dobře sestavený tým je polovina úspěchu. Ta větší polovina, samozřejmě.
Matrix je noční závod. Trvá 20-22 hodin a převážná část se odehrává v noci. Slábnoucí světlo baterky a lezavá zima ve 3 ráno dává luštění šifer i orientaci v terénu úplně jinou dimenzi.
Ok, už mám za sebou pěkných pár ročníků Beden, Tmou, Svíček a Osudů, mohu čekat něco podobného?
Ne zcela. Můžete čekat podobné šifry. Oproti klasickým šifrovačkám ale také počítejte i s nešifrovými aktivitami, které otestují vaši sílu, odvahu, schopnost reagovat v nečekaných situacích. Připravte se na to, že vaše cesta nebude lineární řetězec stanovišť, ale bude se větvit, proplétat a zase spojovat. V mnoha případech bude užitečné se jako tým rozdělit. Na druhou stranu, pokud nějakou šifru nevyluštíte, není vše ztraceno, můžete ji většinou obejít alternativní cestou.
Také se připravte na to, že Hru bude provázet atmosféra, která není na ostatních hrách zcela běžná a že prvky této atmosféry mohou být nedílnou součástí řešení či interpretace výsledku šifry nebo aktivity.
Doma mi praská šatník pod tričky z Tmou, šuplík pod hlavolamy z Bedny, a deskovky z Haluze se mi už nevejdou ani pod postel. Bude Matrix pro mne vůbec zajímavý?
Jistěže ano. Šifry na Matrixu jsou sice obecně lehčí, nežli na Bedně nebo Tmou, ale Matrix není jen o luštění šifer. K vítězství v Matrixu je třeba více. Mnohem více.
Musím mít doktorát z informatiky, abych měl aspoň nějakou šanci zvítězit?
Nemusíš. Dokonce ani není nutné umět se potápět, řídit balón, skákat na laně a jezdit s hovnocucem. Ale bude se ti jistě hodit schopnost analytického uvažování, logického myšlení...A samozřejmě zkušenosti z luštěním šifer, třeba z jiných šifrovaček. Protože zkušenosti, to jsou polovina úspěchu. Ta větší polovina, samozřejmě.
Co tedy jako tým musíme umět, abychom zvítězili?
Všecko. Inteligenci. Výdrž. Tepelnou regulaci. Silnou morálku, která neutrpí ani po 20 hodinách v terénu. Improvizaci. Koordinaci. Spolupráci v týmu. Schopnost jedince rozhodnout za celý tým.
Určitě mějte v týmu inteligenta, který exceluje v logickém uvažování.
Určitě mějte v týmu sportovce, který hravě splní jakoukoliv fyzickou aktivitu.
Určitě mějte v týmu chodící knihovnu, která všechno ví, všechno zná a pokud by snad náhodou něco nevěděla, tak aspoň ví, kde to vyhledat.
Určitě mějte v týmu znalce umění, nebo ještě lépe šikovného hudebníka či kreslíře.
Určitě mějte v týmu někoho zdatného v orientaci a čtení map.
Určitě mějte v týmu schopného organizátora a taktika, který vždy bude vědět koho je nejlepší kam poslat.
Určitě mějte v týmu někoho, kdo po celou dobu hry bude udržovat vaši morálku a zvedat vám náladu v krizových situacích písněmi proti trudomyslnosti.
A v neposlední řadě nezapomeňte, že maximální počet lidí v týmu je pět.
Co je dobré si vzít s sebou?
Oblečení, které vydrží ve městě, v lese, ve vodě, v blátě, v podzemí a prakticky ve všem. Víte přece, co dokáže aprílové počasí za vylomeniny.
Aspoň dvě baterky na tým. Přibalte si náhradní baterie, noc bude dlouhá kolem 9 hodin.
Jízdenku MHD platnou po celou dobu hry. Nepražským účastníkům doporučujeme 24hodinovou síťovou jízdenku. Stojí 100 Kč a lze na ní jezdit kromě MHD i osobními vlaky na území Prahy.
Papíry, podložky a něco na psaní. Raději více od všeho.
Mapu Prahy s rejstříkem ulic. Netřeba žádné konkrétní vydání.
Pravítko, nůžky a lepidlo.
Něco, čím jste schopni zaměřit azimut (buzola, GPSka, úhloměr, mech apod.)
Technické prostředky pro komunikaci nejen mezi vámi, ale i s okolním světem - mobily, vysílačky, internet. Dobrý přístup k internetu v průběhu hry může být výraznou výhodou, od rychlého vyhledání nejlepšího spoje MHD až po zjišťování přesného data požáru Národního divadla.
KáPéZetku vybavenou tak, že byste za ní dostali Bobříka výbavy, kdyby takový existoval.
Vyplatí se mi kvůli závodu zhlédnout všechny díly Matrixu a film The Game?
Shlédnutí filmu The Game by pro vás mělo být nutností, může na tom záviset Vaše zdárné dokončení hry. Co se týká dalších titulů, které bychom Vám doporučovali, tak se navíc klidně koukněte na všechny díly Jamese Bonda, Návštěvníků, Červeného trpaslíka a v neposlední řadě Matrixu. Dobře vás to naladí a dobrá nálada je polovina úspěchu. Ta větší polovina, samozřejmě.
Kolik je tři krát větší polovina?
Jedna a opravdu hodně obrovské půl. Nějaké další dotazy?
Ano.
Napiš nám na matrix@velkyvuz.cz a rádi ti odpovíme.