Přátelství

Odvaha

Dobrodružství

Velký vůz

je sdružení, které pořádá zážitkové akce pro ty, co se nebojí vnímat svět trochu jinak. Pojďte to s námi taky zkusit!

O nás | Plánované akce | Historie

Kalendář akcí

27.7.2023 – 6.8.2023

Kočovné divadlo

Kočovné divadlo

termín akce: 27.7. – 6.8. (čtvrtek odpol. až neděle ráno) + tři přípravné víkendy (6. – 7.5., 27. – 28.5., 24.-25.6.)

místo: Kutnohorsko, místa zkoušek – Nelahozeves               

Letní divadelní putování otevřené všem bez ohledu na věk či herecké zkušenosti!

Kočovné divadlo je několik zážitků v jednom: tvůrčího psaní, improvizace, tvorba kulis a kostýmů, hravé i náročné zkoušení až k adrenalinovému zážitku premiéry. A také každodenní putování od obce k obci po zajímavých cestách, poznávání míst a krajiny, stavění scény, každodenní, hraní velká radost ze smíchu a potlesku diváků…

Před vlastním kočováním, jsou tři přípravné víkendy v Nelahozevsi -  pokud se chceš zapojit do představení, je potřeba být na všech.

První víkend je seznamovací: budeme si hodně hrát, zkoušet co všechno umíme slovem, hlasem i tělem vyjádřit, vymyslíme příběh a hrubou kostru scénického scénáře a rozdělíme role.

O druhém víkendu dopracujeme kostru scénáře a budeme jednotlivé scény společně tvořit a rozehrávat. Budeme zkoušet, co funguje a nefunguje, budeme nadšeně vymýšlet a zběsile škrtat. V tvoření scén budeme pokračovat i třetí víkend.

27.7.2023 se sjedeme na místě, kde bude naše kočování začínat (Kutná Hora) a během prvních čtyř dnů dopilujeme hru na jevišti. 30.7. je premiéra a pak následuje každý další den představení v jiné vesnici nebo městě. Čeká nás putování (každý den cca 10 – 15 km), objevování krás po cestě, společné zážitky. Některou podzimní sobotu se pak sejdeme na oprášení představení a derniéru v Praze.

V ceně jsou zahrnuty náklady na organizační zajištění akce  – ubytování (ve vlastních  spacácích), pronájem prostor, materiál, propagace, náklady na převoz materiálu a snídaně. Ostatní stravování a cestovné není v ceně akce.

Těšíme se na Tebe

Kamila a Honza

Pokud máš zájem, napiš na k.jamila@seznam.cz, pošleme další detaily.

Zahájení: 27.7.2023 19:00
Ukončení: 6.8.2023 10:00

4.12.2022

Výlet v tichu

Zveme na další z Výletů v tichu.

Výlet, při kterém se nepromluví žádné slovo. Během výletu se tu a tam odehrávají nějaké aktivity, při kterých se opět mlčí. Mlčí se od chvíle, kdy se potkáme, cestou vlakem nebo autobusem na začátek výletu i během samotného výletu. Mluvit bude možno až na konci výletu – při cestě domů, případně už (bude-li) v restauraci.

Letos se výlet odehraje mezi městem Dubá a nádražím Bezděz. Půjdeme přes velký Bešovský vrch, hrad Houska,  Vrátenskou horu.
Odjezd z Prahy, Střížkova už v 7.40. Cílem je stihnout vlak v Bezdězu v 18,02 který je (s přestupem v Mladí Boleslavi) v Praze, Masarykovo nádraží v 20,20.
Část výletu půjdeme určitě za tmy, je třeba čelovka, Délka trasy je okolo 25 km. Zájemce prosíme o vyplnění formuláře: https://1url.cz/bMYnH. Tě, co tak učiní, pošlu detailnější informace.
Pozor: samotné zaškrtnutí účasti u události na FB není chápáno jako přihlášení.

Těší se Wawi

Zahájení: 4.12.2022 07:00
Ukončení: 4.12.2022 21:00

21.10.2022 – 23.10.2022

Underground

Co na nás čeká

Zážitkově-pracovní víkendovka

Tajemná zákoutí, podzemní chodby, skupinky lidí hledajících zásoby… nemáš strach? Potom vítejte v Undergroundu, zážitkové hře s prvky LARPu v podzemní pevnosti Josefov. Akční hry a intenzivní zážitky v podzemí na téma nově vznikajících společností po apokalypse. Soupeření o zásoby pod zemí, soužití a hierarchii ve skupinách. Samostatnost i kooperace skupin proti vnějším vlivům. Samozřejmě i dobrovolnická práce či večerní kytarování.

Co, kde a jak

Akce, dobrovolnická pomoc i zážitkový program se uskuteční v Josefově, jedinečném areálu vojenské pevnosti z konce 18. století. Budeme mít přístup do jejích prostorů včetně podzemních chodeb. Spát budeme v bývalých kasárnách, které jsou součástí pevnosti. Začneme v pátek večer, v sobotu dopoledne a částečné odpoledne budeme v pevnosti pracovat. Práci zakomponujeme do zážitkového programu, který bude probíhat i po další části víkendu a skončí v neděli v časné odpoledne. Zajistíme vegetariánskou stravu od sobotní snídaně do nedělního oběda včetně. Budeš potřebovat spacák a karimatku, pracovní oblečení a obuv, lžíci, ešus, čelovku. Přihlášeným včas pošleme detaily.

Dobrovolnická pomoc

Dobrovolnická práce bude zahrnovat odstraňování náletových dřevin v pevnosti, úklidu části pevnosti, případně v přesunu materiálu pro její opravu.

Kontakt

Akci primárně pořádá základní článek Hnutí Brontosaurus Rozruch – viz  https://brontosaurus.cz/dobrovolnicke-akce/detail/14550/. Velký vůz se na akci organizačně podílí.
Kontaktní osoba: Johny
E-mail: 12john.yy@gmail.com
Telefon: 775 306 973
Webová stránka: odkaz
Zahájení: 21.10.2022 19:00
Ukončení: 23.10.2022 14:00

7.8.2022

Kočovné divadlo

Další ročník tradiční akce Velkého Vozu.

cíl akce: umožnit účastníkům, kteří ještě nemají zkušenosti s divadlem i těm co už je mají zažít, co znamená kočovné divadlo. Vytvořit postavy, vymyslet příběh a nazkoušet představení. Během divadelního putování poznat trochu i kraj, kde budeme kočovat.           

Letní divadelní putování je otevřeno všem bez ohledu na věk či herecké zkušenosti!

Kočovné divadlo je několik zážitků v jednom: tvůrčího psaní, improvizace, tvorba kulis a kostýmů, hravé i náročné zkoušení až k adrenalinovému zážitku premiéry. A také každodenní putování od obce k obci po zajímavých cestách, poznávání míst a krajiny, stavění scény, každodenní hraní velká radost ze smíchu a potlesku diváků…

Před vlastním kočováním, jsou tři přípravné víkendy (30.4.-1.5., 20.-21.5. a 18.-19.6) v Praze -  pokud se chceš zapojit do představení, je potřeba být na všech.  První víkend je seznamovací: budeme si hodně hrát, zkoušet co všechno umíme slovem, hlasem i tělem vyjádřit, vymyslíme příběh a hrubou kostru scénického scénáře a rozdělíme role. O druhém víkendu dopracujeme kostru scénáře a budeme jednotlivé scény společně tvořit a rozehrávat. Budeme zkoušet, co funguje a nefunguje, budeme nadšeně vymýšlet a zběsile škrtat. V tvoření scén budeme pokračovat i třetí víkend.

28.7.2022 se sjedeme na místě, kde bude naše kočování začínat (Kutná Hora) a během prvních čtyř dnů dopilujeme hru na jevišti. 28.7. je premiéra a pak nás každý další den čeká představení v jiné vesnici nebo městě. Čeká nás putování (každý den cca 10 – 15 km), objevování krás po cestě, společné zážitky. Některou podzimní sobotu se pak sejdeme na oprášení představení a derniéru v Praze.

V ceně kurzu jsou zahrnuty náklady na organizační zajištění akce  – ubytování (ve vlastních  spacácích), pronájem prostor, materiál, propagace, náklady na převoz materiálu a snídaně během samotného kočování. Ostatní stravování a cestovné není v ceně akce.

Těšíme se na Tebe

Kamila a Honza

Přihlášky: napiš na k.jamila@seznam.cz

Zahájení: 7.8.2022 16:00
Ukončení: 7.8.2022 16:00
Místo konání: Kutnohorsko
Cena: 2000

23.4.2022

Velkovozí setkání

Zveme na Velkovozí setkání. Lidí kolem VV, jeho předchůdců, jejich kamarádů, známých i ostatních.
Cílem je: potkat se, vytvořit příležitost pro povídání. Převážně neformálně.
Setkání začne v 10.00 a skončí, až se nám bude chtít. Přijít a odejít bude možno kdykoliv.
Místo: Nakonec setkání bude v prostorách ZŠ Korunovační (www.korunka.org), kde bylo i 20 let Velkého vozu.
Jediný pevný bod setkání: mezi 16.00 až 18.00 “Co ¨kdo dělá VV” – rádi bychom se vzájemně informovali, co kdo dělá nebo chce dělat nejen v oblasti rozvoje osobnosti, zážitkové pedagogiky (v nejširším slova smyslu), ale i v dalších oblastech, co kdo nabízí a umí a vytvořili tak prostor pro případnou spolupráci. Zde bychom poprosili: připravte si poster/představení (zhruba na A4), co děláš nebo chceš dělat, pošli nám jej (na kancelar@velkyvuz.cz), my jej vytiskneme a na začátku setkání (již dopoledne) rozvěsíme, aby ostatní získali přehled. (Bod samozřejmě není povinný, kdo nechce, může být v jiných částech a nezúčastnit se ho).
Čas na potkání je od 10.00 dále. Pokud by někdo chtěl na setkání udělat workshop, dílnu, přednášku, něco si vyzkoušet apod., ozvi se nám. Cíleně nebudeme nikoho oslovovat a vyzývat, aby workshop udělal, pokud se nám však někdo ozve, jeho blok do setkání zařadíme. Prostor pro workshopy bude mezi 10. až 12.30 a 13.30 až 15.45.
Večer (cca od 18.30) dále chceme mít volný na povídání, zpívání, deskovky, apod.
Akce je vhodná pro rodiny s dětmi, pro děti budou vyhrazeny speciální prostory.
Pokud o setkání uvažuješ, dej vědět na https://1url.cz/GK7wv .
Budeme rádi, když o setkání řekneš ve svém okolí. Setkání není omezeno jen na velkovozáky či lidi, co jezdili z jeho předchůdci, přijít může kdokoliv.
Detaily budeme případně upřesňovat. Budeme respektovat platné epidemiologické a hygienické předpisy.
Za Velký vůz se těší Wawi a Filip Kábrt

Zahájení: 23.4.2022 10:00
Ukončení: 23.4.2022 23:00
Místo konání: Praha

1.4.2022 – 3.4.2022

Ohrožení

Zážitkově-pracovní víkendovka v Mníšku pod Brdy.

Zážitkový program

Visí nad tebou Damoklův meč, dusí tě rouška ohrožení, cenzura. Dokážeš rozeznat, co je hrozba? Lidé kolem tebe mění své postoje a názory. Víš, komu máš věřit? Mobilní signál i internet byl vypnutý. Co uděláš? Nebojíš-li se ohrožení, pojeď s námi na víkendovku!

Co, kde a jak

Akce se uskuteční v Mníšku pod Brdy. Ti odvážnější, kteří se nebojí ohrožení zimou ve spacáku, budou spát ve stanech na louce u Zadního rybníka. Je tu ale i možnost přespání v místním kulturním domě. Jeden z našich orgů bude mít s sebou malého caparta. Další děti na akci (cca. 5+) jsou vítány, není pro ně ale zajištěn žádný speciální program.

Dobrovolnická pomoc

Budeme pracovat na úpravě opuštěného sadu u Zadního rybníka v Mníšku pod Brdy, odstraňováním náletových a suchých dřevin. V Mníšku u Zadního rybníka budeme již potřetí, na fotkách je ochutnávka z poslední víkendovky v říjnu 2021.

Organizační tým

Těší se na tebe Wawi, Johny, Petra, Žofka, Lukáš, Martin.

Akce je pořádáná ve spolupráci s Hnutím Brontosaurus a s městem Mníšek pod Brdy v rámci Místní agendy 21 (MA21 MMpB).

Přihlášky a informace na https://brontosaurus.cz/dobrovolnicke-akce/detail/14370/

Zahájení: 1.4.2022 19:00
Ukončení: 3.4.2022 14:00

28.11.2021

Výlet v tichu

Výlet v tichu.
Neděle 28. listopadu 2021
Tradiční akce, na které se jde, tu a tam proběhnou nějaké drobné hříčky. Po celou dobu se mlčí. Pokud se na výchozí místo jede společně, tak i v dopravních prostředcích, po celou dobu vlastního putování až do příchodu do cíle výletu. Teprve tam se může promluvit.
Letos se vydáme z Lužné u Rakovníka do Kounova. Přes bývalé hradiště Louštín, Krušovice, Hředle, zříceninu hradu Džbán a tajemné kamenné kounovské hrady. Celkem něco málo přes 20 km. Nebudeme se stavět v žádné restauraci, bude ale čas na vlastní jídlo a pití. S sebou turistickou obuv a oblečení, baterku (optimálně čelovku), propisku a nějaký papír.
Sraz bude po příjezdu vlaku z Kladna na nádraží v Lužné u Rakovníka. Optimální spojení z Prahy je z Masarykova nádraží vlakem v 8,02, v Kladně, kde tento vlak končí, přestoupit na vlak v 8,46, který přijíždí do Lužné v 9,32.
Z Kounova jede vlak v 18,17 do Rakovníka. Zde lze počkat na přímý vlak do Prahy, nebo jet do Prahy s přestupem přes Beroun. Vždy budete v Praze (Masarykovo či Hlavní nádraží) krátce po 20.50.
Zájemci, prosím vyplňte přihlášku na https://1url.cz/bMYnH. Přihlášeným ještě pošlu potvrzení.
Těší se
Wawi

Zahájení: 28.11.2021 08:00
Ukončení: 28.11.2021 21:00

15.10.2021 – 17.10.2021

(Ne)Lež

Zážitková víkendovka pořádáná spolu s ZČ Rozruch, Hnutí Brontosaurus.

Co je pravda, a co dezinformace, fake news, hoax, fáma, výmysl? Komu věřit a komu ne? Který zdroj je důvěryhodný? Jak to poznat? Na víkendovce se zážitkovu formou ponoříme do světa informací a dezinformací. Vyzkoušíme si, jak snadno či nesnadno se dá trolit, budete se muset rozhodovat na základě údajů, jež nebude lehké ověřit a budeme si prakticky ukazovat, jak pravdu a nepravdu od sebe odlišit, co dělat, když někdo dezinformace šíří.

Co, kde a jak
Sraz bude v pátek okolo 19.00 na náměstí v Mníšku pod Brdy. Přesuneme se cca kilometr na louku u Zadního rybníka, kde budeme spát ve vlastních stanech. K dispozici tam bude další zázemí, místo na vaření apod. V sobotu dopoledne a částečně odpoledne budeme pracovat. V sobotní odpoledne nás čeká velká hra na principu LARPu, v neděli potom zážitkově edukativní program k rozpoznávání dezinformací a jak na ně. Skončíme v neděli okolo 14.00.

Dobrovolnická pomoc
Pomůžeme s úpravou starého sadu u Zadního rybníka – odstraníme uschlé dřeviny, odpadky, suť, nějaký stavení materiál, starou trávu, prosvětlíme část pozemku apod. Město Mníšek pod Brdy by rádo prostor, jež navazuje na upravenou louku, rozšířilo, aby sloužil místním i turistům.

Přihlášky a informace na https://brontosaurus.cz/dobrovolnicke-akce/detail/13857/

Zahájení: 15.10.2021 19:00
Ukončení: 17.10.2021 14:00
Místo konání: Zadní rybník
Adresa:
Mníšek pod Brdy, Středočeský kraj, Česká republika
Cena: 149 Kč

13.12.2020

Výlet v tichu

Zveme na další z Výletů v tichu, tentokrát mezi Sázavou a Českým Štemberkem

Výlet, při kterém se nepromluví žádné slovo. Během výletu se tu a tam odehrávají nějaké aktivity, při kterých se opět mlčí. Mlčí se od chvíle, kdy se potkáme, cestou vlakem nebo autobusem na začátek výletu i během samotného výletu. Mluvit bude možno až na konci výletu – bude.li, tak v restauraci, a při cestě domů.

Letos se výlet odehraje mezi Sázavou a Českým 3temberkem. Část výletu půjdeme určitě za tmy, je třeba čelovka, Délka trasy je něco málo přes 20 km. Zájemce prosíme o vyplnění formuláře: https://1url.cz/bMYnH. Pozor: samotné zaškrtnutí účasti u události na FB není chápáno jako přihlášení.

Těší se Wawi

Zahájení: 13.12.2020 07:00
Ukončení: 13.12.2020 20:00

2.10.2020 – 4.10.2020

NeLež!

Nelež a pojeď na Nelež, abychom společně zkusili přijít jak na lež. Jedná se o pracovně zážitkou víkendovku Hnutí Brontosaurus. Velký vůz se na akci organizačně podílí.
Tématem akce je současný mediální a společenský svět, který nás obklopuje. Občas není lehké vyznat se v objektivitě informací – zástánci totalit i demokracií na nás zkoušejí různé triky. Pomocí zážitkových aktivit se tomu podíváme na kloub.

Co, kde a jak

Sraz bude v pátek ve večerních hodinách v Mníšku pod Brdy. Uděláme všechno pro to, abys stihl/a včas odvolit v krajských volbách – nevolí se do zastupitelstva Prahy. Spát budeme ve stanech u rybníka, vařit si budeme společnými silami pod vedením organizátorů/zkušených kuchařů. Pokud máš nějaké speciální požadavky, dej určitě vědět. V případě špatného počasí se přesuneme do vnitřních prostor. V programu nečekej školometské přednášky ani celonoční survival, program bude ale určitě různorodý a vyvážený. A bude na tobě, nakolik do toho půjdeš ;-) . Plánovaný konec je v neděli po obědě.

Dobrovolnická pomoc

V sobotu věnujeme cca 5 hodin dobrovolnické práci v okolí rybníka v Mníšku pod Brdy – jedná se o úklid větví, posečené trávy, zazdění dveří, vyřezání suchých větví z ovocných stromů atp.

Zahájení: 2.10.2020 18:00
Ukončení: 4.10.2020 13:00
Místo konání: Mníšek pod Brdy
Cena: 178
 
Velký vůz, z. s.
e-mail: kancelar@velkyvuz.cz